Leczymy-Łysienie.pl

Nie chcesz łysieć ? Nie musisz !
Wszystko o łysieniu w jednym miejscu

forum
Polecane produkty

Nanogen Toppik HSRChoroby a łysienie

Różnego rodzaju grzybice (w tym także grzybice skóry) stanowią niestety bardzo częste przypadki chorób skóry występujących u ludzi. Dzieje się tak, gdyż na ciele człowieka bardzo wiele gatunków grzybów odnajduje niezwykle dogodne warunki do egzystowania i intensywnego rozwoju. Ponadto grzybica należy do schorzeń bardzo łatwo rozprzestrzeniających się. Z uwagi na te właściwości bywa ona wręcz niekiedy określana mianem choroby cywilizacyjnej.

Faktem jest jednak, że najbardziej rozpowszechnione są grzybice stóp i paznokci, nie zaś odmiany choroby dotykające włosów i skóry, choć te także nie należą wcale do zjawisk rzadkich. Grzybice skóry zazwyczaj szczególnie rozpowszechnione są u dzieci i niekiedy (w przypadku niektórych odmian choroby) zdarza się, że nawet jeśli są nie leczone, to w wieku starszym ustępują w sposób samoistny. Niemniej nie należy nigdy lekceważyć objawów i bagatelizować zmian wskazujących na możliwość wystąpienia grzybicy. Każdy przypadek takiej choroby powinien być traktowany poważnie, gdyż niektóre jej postacie nie leczone w porę mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w skórze, powstawania rozległych zakażeń, blizn.

Grzybice u człowieka wywołane mogą być przez odmienne gatunki grzyba i stąd stosowany jest ich podział na poszczególne rodzaje, różniące się między sobą objawami klinicznymi, przebiegiem i co za tym idzie charakterem podejmowanego leczenia. Gatunków grzybów mogących powodować chorobę u ludzi jest bardzo wiele, stąd też dokładne badania nad grzybicą wymagały zgromadzenia bardzo obszernego materiału (czym zajmuje się mykologia, nauka z pogranicza biologii i medycyny).

Jedną z podstawowych odmian grzybicy dotykającej skóry owłosionej (głowy oraz brody) jest grzybica strzygąca. Może ona mieć charakter powierzchowny bądź głęboki. Inne odmiany to: grzybica woszczynowa i drobnozarodnikowa.

Odpowiednie warunki (ciepłe i wilgotne środowisko, ogólne osłabienie organizmu, długotrwałe stosowanie antybiotyków i innych leków osłabiających system odpornościowy, niedobory niektórych witamin i mikroelementów itd.) sprzyjają łatwemu rozwojowi choroby. Niekiedy mogą też występować indywidualne predyspozycje osobnicze i to pomimo zachowania odpowiedniej higieny i ogólnego dobrego stanu zdrowia. Grzybice z uwagi na swoją wspomnianą wysoką zakaźność, mogą występować wręcz jako epidemie - szczególnie w szkołach oraz w innych zaludnionych miejscach, przede wszystkim takich, gdzie panują słabe warunki higieniczne.

Grzybice mogą być wywołane przez trzy grupy grzybów - dermatofity, pleśniowce, drożdżaki. Te ostatnie odpowiedzialne są między innymi za występowanie u ludzi łupieżu pstrego.
Włosy narażone są natomiast na zakażenie tylko pierwszą z wyżej wymienionych grup - dermatofitami (poza zarostem dermatofity atakują także skórę i paznokcie).

Dermatofity

Te chorobotwórcze grzyby mogą należeć do jednego z trzech rodzajów: trichophyton, microsporum, epidermophyton.
Dermatofity osiedlają się na skórze człowieka, paznokciach i w zaroście (czyli na tzw. strukturach skeratynizowanych). Mają przy tym charakterystyczną zdolność bardzo łatwego przenikania przez najbardziej zewnętrzne warstwy skóry. Mogą przy tym powodować trwałe jej uszkodzenia.

Kolejną charakterystyczną ich cechą jest zdolność do rozkładania kreatyny zawartej w skórze, trzonach włosów i w paznokciach. Keratyna stanowi bowiem dla dermatofitów źródło pożywienia.

Zarodniki tych grzybów zagnieżdżają się w strukturze zarostu, często także w samym mieszku (poza tym również w zrogowaciałych warstwach naskórka oraz w paznokciach), gdzie przetrwać mogą przez długi okres. Stąd nawet po pozornie skutecznym pozbyciu się dermatofitów powinno się dbać o profilaktykę nie dopuszczając w ten sposób do wystąpienia ponownego rozwoju choroby.
We wcześniej wspomnianych sprzyjających warunkach, grzybnia łatwo rozprzestrzenia się niszcząc przy tym tkankę skóry i powodując często w obrębie swojego występowania stany zapalne o różnym stopniu nasilenia.

Dermatofity najczęściej (w około 2/3 przypadków) są grzybami pochodzenia ludzkiego (antropofilne). Mogą jednak także pochodzić od zwierząt (zoofilne) i bardzo rzadko - z gleby (geofilne).

Zakażenie tymi grzybami jest bardzo łatwe, gdyż może następować nie tylko przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem, lecz także w sposób pośredni - przez używanie tych samych szczotek i innych przedmiotów (niekoniecznie nawet związanych z pielęgnacją włosów).

Szczególnie sprzyjające warunki dla rozwoju dermatofitów występują latem. Panujące wówczas ciepło i wilgoć znacznie przyśpieszają ich rozwój i ułatwiają im atakowanie nowych miejsc. Stąd bywa często obserwowane okresowe nasilenie w przebiegu choroby, zazwyczaj następujące właśnie w okresie letnim.

Poznaj szczegóły zagęszczania włosów mikrowłóknami na stronie

Działanie mikrowłókien
Najlepsze blogi

zobacz więcej blogów   |   Napisz swój blog!

Strony, które mogą Ci pomóc:

Copyright by Leczymy-Łysienie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.