Leczymy-Łysienie.pl

Nie chcesz łysieć ? Nie musisz !
Wszystko o łysieniu w jednym miejscu

forum
Polecane produkty

Nanogen Toppik HSRLeczenie łysienia

Z uwagi na fragmentaryczną wiedzę o przyczynach łysienia plackowatego brak jest skutecznej terapii pozwalającej na pełne i szybkie wyleczenie.

Brak jest pewnej metody leczenia a skuteczność podjętych działań zależy zazwyczaj od indywidualnego przypadku. Leki dające zadowalające efekty w jednym przypadku, w innym mimo zbliżonych objawów mogą okazać się zupełnie nieskuteczne.
W leczeniu przyjmuje się przede wszystkim mającą najwięcej podstaw hipotezę o immunologicznym podłożu choroby.

Rokowania co do skuteczności terapii są uzależnione od tego jak duży obszar objęty jest chorobą, a przede wszystkim od czasu jej trwania. Szanse powodzenia znacznie spadają, jeżeli objawy są przewlekłe i utrzymują się dłużej niż rok.

Leczenie farmakologiczne:

- Kortykosteroidy

Leczenie łysienia plackowatego kortyzonem i substancjami pochodnymi jest najczęściej stosowane i w porównaniu z innymi metodami odznacza się wysoką skutecznością. Ważne jest jednak, podobnie jak w przypadku innych kuracji, aby była rozpoczęta odpowiednio wcześnie.

Lek może być zarówno stosowany miejscowo w postaci maści lub roztworów do wstrzykiwania jak też wewnętrznie - w tabletkach.
Miejscowo stosuje się zazwyczaj w niewielkich dawkach, co powoduje mniej dotkliwe skutki uboczne. W takiej kuracji kortyzonem mogą występować podrażnienia lub trądzik.

Przyjmowanie tabletek związane jest ze znacznie większym ryzykiem szkodliwego wpływu na organizm. Przy czym skutki uboczne mogą być o wiele poważniejsze niż w przypadku środków do stosowania miejscowego. Oprócz wystąpienia trądziku może dojść do przybrania na wadze, zaburzeń ciśnienia, wahań nastroju, osteoporozy czy problemów okulistycznych. U kobiet może dojść do zaburzeń miesiączkowania a u dzieci nawet zahamowania wzrostu. Z tego względu powinno być stosowane z dużą ostrożnością. W szczególności terapia środkami do użytku wewnętrznego nie może być długotrwała a przesłanką do jej zastosowania może być ostry przebieg choroby oraz nieskuteczność innych metod leczenia.

- Inne środki farmakologiczne

W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się z różnym skutkiem także inne leki, przede wszystkim ditranol mający postać smolistej mazi i używany również w przypadku leczenia łuszczycy a także minoksydyl - używany również miejscowo głównie w przypadku łagodnych objawów tej choroby.

Kuracje środkami naturalnymi:

- Aloes

Sok z tej rośliny ma udowodnione działanie przeciwzapalne. Dowiedziono też jego wpływu na pobudzenie układu odpornościowego, zwalczanie infekcji. Stosowanie go przynosi efekty także w przypadku leczenia łuszczycy czy łysienia androgenowego.

- Uzupełnianie niedoboru cynku

Badania wykazały, że u osób dotkniętych łysieniem plackowatym zachodzi często niedobór cynku w organizmie. Przyjmowanie go jednak powinno być kontrolowane przez lekarza, z uwagi na fakt, że nadmiar cynku może z kolei prowadzić do negatywnych dla zdrowia skutków.

- Olej lniany i tran

Stosuje się je ze względu na bogatą zawartość kwasów tłuszczowych omega - 3. Kwasy te mają korzystny wpływ na leczenie wielu schorzeń. Między innymi chorób o podłożu autoimmunologicznym stąd włączenie ich do diety (np. przyjmowanie w postaci kapsułek) może być cennym uzupełnieniem stosowanych kuracji przeciw łysieniu plackowatemu. Korzystny wpływ na włosy wraz z mieszkami może mieć również swoją przyczynę we właściwościach przeciwzapalnych wspomnianych kwasów.

Łagodzenie stresu

Popularna dziś teoria mówiąca o tym, że przyczyną łysienia plackowatego jest nadmierny stres wpłynęła na włączenie do terapii zapobiegającej temu schorzeniu rozmaitych technik antystresowych, rozluźniających. Należą do nich między innymi masaże, medytacja, akupunktura.

Poznaj szczegóły zagęszczania włosów mikrowłóknami na stronie

Działanie mikrowłókien
Najlepsze blogi

zobacz więcej blogów   |   Napisz swój blog!

Strony, które mogą Ci pomóc:

Copyright by Leczymy-Łysienie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.