Leczymy-Łysienie.pl

Nie chcesz łysieć ? Nie musisz !
Wszystko o łysieniu w jednym miejscu

forum
Polecane produkty

Nanogen Toppik HSRInne przyczyny

Tą nazwą określa się zaburzenie polegające na nawykowym wyrywaniu włosów. Obserwuje się je przeważnie u dzieci oraz nastolatków, rzadziej dotyka dorosłych kobiet i mężczyzn. Stanowi skutek zaburzeń psychicznych zazwyczaj o podłożu stresowym.

Charakterystyczna jest niezdolność chorego do powstrzymania się przed wyrywaniem. Powoduje to bowiem uczucie narastającego napięcia, które ustępuje w wyniku wyrywania włosów. Czynność ta przynosi wówczas ulgę lub wręcz uczucie zadowolenia.
W tym przypadku stosuje się leczenie psychiatryczne, co jest o tyle istotne, że brak podjęcia leczenia skutkować może trwałym wyłysieniem. Dojść może bowiem do zniszczenia mieszków.
Stosowane są zarówno środki farmakologiczne jak i różne metody terapii.
Często objawowi towarzyszą inne dolegliwości w tym niekiedy trichofagia - kompulsywne i niebezpieczne w skutkach odczucie przymusu zjadania owłosienia.
Podstawową trudność w zdiagnozowaniu i wyleczeniu tego zaburzenia stanowi skłonność chorego do ukrywania problemu przed otoczeniem.

Łysienie mechaniczne

Ten rodzaj schorzenia opisany już został wcześniej w przypadku łysienia bliznowaciejącego. Utrata włosów wskutek działania rozmaitych czynników mechanicznych nie musi jednak prowadzić do bliznowacenia skóry, szczególnie w przypadku urazów o małej intensywności - na przykład długotrwałego noszenia ciężkiego nakrycia głowy czy też ciasnych fryzur. Zawiązywanie warkoczy przykładowo może powodować utratę włosów w części skroniowej głowy.
W tym wypadku wczesne wykrycie prowadzi do pełnej regeneracji zarostu.

Łysienie anagenowe

Najczęściej występuje ono u dzieci. W tym przypadku nie dochodzi do zapalenia czy bliznowacenia skóry. Łysienie może następować w sposób plackowaty bądź rozlany.
Mogą one wypadać intensywnie - dotyczy to szczególnie części potylicznej głowy. W przypadku małych dzieci przyczyn upatruje się w wycieraniu główki o poduszkę.

Jednak podłoże choroby jest bardziej skomplikowane. Włosy pozostają luźno osadzone w mieszkach stąd ich podatność na wypadanie. Brak pochewki powoduje ich odpadanie łącznie z korzeniem.

Charakterystyczne jest, że wypadające włosy znajdują się w fazie anagenowej. Te, które pozostały również są zmienione - przede wszystkim są krótkie, obserwuje się ich ścieńczenie i trudność w rozczesaniu. Ta ostatnia cecha związana jest z ich słabym umiejscowieniem w skórze.
Zwykle ten typ choroby ustępuje w sposób samoistny. Zdarza się jednak, że ma ono charakter przewlekły.

Uznaje się ją za dziedziczną. Częściej dotyka on osób o jasnym owłosieniu.

Poznaj szczegóły zagęszczania włosów mikrowłóknami na stronie

Działanie mikrowłókien
Najlepsze blogi

zobacz więcej blogów   |   Napisz swój blog!

Strony, które mogą Ci pomóc:

Copyright by Leczymy-Łysienie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.