Leczymy-Łysienie.pl

Nie chcesz łysieć ? Nie musisz !
Wszystko o łysieniu w jednym miejscu

forum
Polecane produkty

Nanogen Toppik HSRŁysienie androgenowe

Według wszystkich prowadzonych badań łysienie androgenowe to najczęściej występujący rodzaj utraty włosów (stanowi ono bowiem nawet 95% przypadków). Inaczej jest też nazywane "męskim" z uwagi na fakt, że wywołane jest działaniem męskich hormonów płciowych i stąd znacznie częściej dotyka właśnie przedstawicieli tej płci. To jednak nie zmienia faktu, że ten rodzaj choroby dotyczyć może również i kobiet. Wówczas ma jednak na szczęście znacznie bardziej ograniczone skutki. Ponadto łysienie androgenowe najczęściej dotyka osób rasy białej. Ma często charakter dziedziczny. Określa się niekiedy, że mężczyźni zostali genetycznie zaprogramowani przez naturę na utratę owłosienia. Trudno z tym procesem walczyć nawet dziś, w dobie nowoczesnych leków i kosmetyków.

Opisywana choroba u białych przedstawicieli płci męskiej występuje na tyle często, że przez wielu ludzi uważane jest za zupełnie normalne, fizjologiczne zjawisko. W tym przypadku stosunkowo rzadko dochodzi do równomiernej utraty włosów na skórze głowy. Zazwyczaj zaczynają one rzednąć mężczyznom u nasady czoła oraz na środku głowy. Z czasem obszar dotknięty chorobą rozszerza się.

Od dawna wiadomo, że łysienie androgenowe wiąże się w głównej mierze z układem hormonalnym i działaniem męskich hormonów płciowych. Do dziś trudno jednak dokładnie sprecyzować wszystkie czynniki mające bezpośredni czy pośredni wpływ na jego występowanie.

Wiadomo natomiast, że schorzenie to jest silnie uwarunkowane genetycznie i stąd ryzyko jego wystąpienia u danej osoby można oszacować na podstawie informacji o podobnych przypadkach u przodków. Dlatego właśnie często łysienie androgenowe jest określane jako dziedziczne.

Obok nadmiernego wydzielania męskich hormonów płciowych, jako przyczynę często przyjmuje się zaburzenia w odżywianiu skóry głowy. Podwyższony poziom męskich hormonów wpływa na nadczynność gruczołów łojowych. Często też przyczyn upatruje się w tym, że w gruczołach tych odkładają się nieprzetworzone tłuszcze z pożywienia.

Sam mechanizm niszczenia włosów spowodowany działaniem hormonów stanowił dla badaczy przez wiele lat nierozwikłaną zagadkę. Wykazano jednak wreszcie, że stoi za tym procesem pochodna testosteronu - DHT (dihydrotestosteron), która stanowić może bezpośrednie zagrożenie dla mieszków włosowych. Wcześniej przez długi czas przyczyny upatrywano jedynie w nadmiernym poziomie testosteronu.

Dowiedziono, że w gruczołach łojowych pod wpływem określonego enzymu dochodzi do przemiany testosteronu w DHT. Wykazano ponadto, że to właśnie DHT wiążące się z receptorami w mieszkach włosowych powoduje ich zwężenie i w efekcie blokadę wzrostu owłosienia. Okazało się tym samym, że poziom testosteronu w organizmie nie prowadzi w prosty sposób do łysienia, a jedynie stanowi jego pośrednią przyczynę. Proces przemiany testosteronu w DHT dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn pomimo, że poziom tego hormonu u kobiet jest jak wiadomo znikomy.

Interesujący jest natomiast fakt, że nadmierny poziom hormonów płciowych wpływa na bardziej wzmożony wzrost owłosienia w pozostałych miejscach na skórze. Często więc u osób łysiejących spotyka się intensywny zarost na twarzy, czy też na innych miejscach na ciele.

Niekiedy przyczyn wzmożonego wypadania włosów upatrywano w nadmiernym napięciu mięśni skóry głowy. Zwolennicy tej hipotezy dowodzili, że takie napięcie mięśni skutkuje niedostatecznym odżywieniem skóry głowy (a co za tym idzie, także mieszków). Badania nie potwierdziły jednak w pełni takiej teorii, jak też wielu innych wysuwanych przez badaczy zajmujących się tą problematyką w przeszłości.

Poznaj szczegóły zagęszczania włosów mikrowłóknami na stronie

Działanie mikrowłókien
Najlepsze blogi

zobacz więcej blogów   |   Napisz swój blog!

Strony, które mogą Ci pomóc:

Copyright by Leczymy-Łysienie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.