Leczymy-Łysienie.pl

Nie chcesz łysieć ? Nie musisz !
Wszystko o łysieniu w jednym miejscu

forum
Polecane produkty

Nanogen Toppik HSRWłosy uszkodzone

Istnieją rozmaite wady rozwojowe włosów, prowadzące do ich nieprawidłowego ukształtowania.

Wełniste

Występują zazwyczaj u osób czarnoskórych. U wielu osób rasy białej może w sposób dziedziczny występować ten typ zarostu, co uważa się za stan nieprawidłowy.
Występują przeważnie na głowie. Cechą charakterystyczną jest ich niewielka długość (osiągają od kilku do maksymalnie około 12 centymetrów) przy jednoczesnej dużej gęstości. Ponadto po osiągnięciu pewnej długości mają tendencję do obłamywania się. Zarost wełnisty zwija się w kształt spirali. Na brwiach są krótkie i kędzierzawe.
U dzieci włosy wełniste mają barwę jasną, która z wiekiem ulega ściemnieniu. Na różnej długości ich grubość jest inna. W przekroju ich kształt jest owalny lub nerkowaty.

Paciorkowate

Ta wada jest rzadko spotykana. Na włosach w regularnych odstępach (niecałego milimetra) występują naprzemiennie zgrubienia i jaśniejsze od nich zwężenia. Stwierdzenie tej wady najłatwiejsze jest w badaniu mikroskopowym. Zarost jest przerzedzony do tego stopnia, że zachodzi wrażenie wyłysienia głowy. Ponadto są krótkie i cienkie, mają szorstką powierzchnię.
Przejawiają tendencja do ułamywania się, jeszcze silniejszą niż w przypadku zarostu wełnistego, tak że zwykle łamią się już przy samej powierzchni skóry. Zmiany można zaobserwować również w obrębie samej skóry głowy. Jest ona sucha, a jej powierzchnię (całą lub tylko fragment) pokrywają liczne grudki, na których szczycie występują zrogowaciałe czopy. Z grudki wyrasta krótki włos paciorkowaty. Z czasem pojawiają się tzw. blizny zanikowe, bowiem w dalszym czasie mieszki ulegają zanikowi. Niewiele jest mieszków nie objętych zwyrodnieniami, ściany mieszków są objęte zwykle obrzękiem.
Naskórek może być cienki, miejscami może w nim zachodzić parakeratoza (to nadmierne rogowacenie naskórka, występujące również na przykład w przebiegu łuszczycy). Niekiedy jednak naskórek może w ogóle nie wykazywać znaczących zmian poza rogowaceniem w obrębie ujść mieszków włosowych. Obok nadmiernego rogowacenia zachodzi rozszerzenie mieszków. Z kolei gruczoły potowe nie wykazują patologicznych zmian.
W skórze właściwej natomiast, wokół naczyń krwionośnych, pojawiają się nacieki z limfocytów i innych komórek. Same naczynia nie wykazują zmian.
Mieszek pozostaje zazwyczaj bez zmian.
Opisywana wada może występować także na innych częściach skóry, choć jest to rzadkie. Zazwyczaj rozwijają się u dzieci w wieku 1 - 2 lat. Do niezwykle rzadkich przypadków należą sytuacje, kiedy włosy paciorkowate pojawiają się dużo później.
Znane są przypadki dziedziczenia zarostu paciorkowatego. Bywa, że jednocześnie z tą wadą występują wady rozwojowe innych narządów. Często występują zaburzenia psychiczne (schizofrenia, padaczka).

Skręcone

Inaczej określone jako kręte. Trzon jest w tym wypadku skręcony wzdłuż osi długiej włosa. Na całej długości powstaje od kilku do kilkunastu regularnie oddalonych od siebie skręceń, co można zaobserwować w obrazie mikroskopowym. Zarost tego typu występuje zazwyczaj u dzieci w bardzo wczesnym dzieciństwie (rzadko spotyka się je u dorosłych), przeważnie u dziewczynek. Zazwyczaj z okresem pokwitania ustępuje i pojawia się zarost o prawidłowej budowie.
Zarost skręcony jest trudny w czesaniu, rozwichrzone. Są matowe i suche. Niekiedy występuje częściowe wyłysienie w określonych okolicach (zazwyczaj w części potylicznej).
Zdarza się, że skręcenie zarostu współistnieje z rozmaicie nasilonymi innymi wadami rozwojowymi jak włosy paciorkowate. Niekiedy są one typowo skręcone, a skóra wykazuje cechy charakterystyczne dla skóry przy zaroście paciorkowatym.
Tego typu zarost jest nierzadko dziedziczony.

Spłaszczone

Zarost z tego typu zmianami jest jednostronnie spłaszczony na pewnych (nieregularnych) odcinkach. Mimo braku zaburzeń barwnikowych w strukturze włosa, spłaszczenia sprawiają, że w ich obrębie zarost jest jaśniejszy.

Bagnetowate

Wada dotyczy struktury włosa na jego końcowym odcinku, gdzie występuje zgrubienie.

Przegięte

Powstają one niekiedy u mężczyzn na szyi wraz z pojawieniem się w tym miejscu zarostu. Ustawia się on nieprawidłowo, wygina się a końcówki wnikają pod powierzchnię naskórka i skóry. Powodować to może stany zapalne - na skórze tworzą się wówczas niewielkie grudki.

Pęczkowate

Jest to jedna z wad rozwojowych dotyczących mieszków. W tym przypadku z jednego mieszka ponad powierzchnię skóry wyrasta kilka osobnych włosów. Mieszek jest w swojej górnej części podzielony na poszczególne włosy, które w okolicy ujścia gruczołu łojowego schodzą się ze sobą.
Istnieje także grupa zmian określana jako zarost bliźniaczy (także wielobliźniacze), gdzie obok podwójnego czy potrójnego zarostu zachodzi rozdwojenie brodawki.

Zastój włosów mieszkowy

To zaburzenie polega na zatrzymaniu się w mieszku kolejnych włosów. Ich liczba w niektórych przypadkach może dojść do kilkudziesięciu. Stan ten (inaczej określany jako zarost pędzelkowaty) jest trudny do zaobserwowania gołym okiem.
Tak powstałe pęczki zarostu są łatwe do usunięcia.

Wady rozwojowe brwi i rzęs

Nieprawidłowości w rozwoju brwi i rzęs dotyczą zarówno ich budowy (długość, szerokość) czy umiejscowienia. Często mogą występować rodzinnie i dziedzicznie.

Obserwuje się niekiedy zrost brwi i rzęs. Występuje u mężczyzn a także u niektórych kobiet. Może również następować inna wada - zrost brwi na skroni. Brwi nie zrośnięte mogą być nadmiernie szerokie.

Brwi łukowate występują, gdy część zarostu pojawia się w środkowej części, powyżej linii brwi.
Zdarza się występowanie brwi o odmiennym kierunku ułożenia.

Wady rozwojowe rzęs mogą dotyczyć ich niedostatecznego wykształcenia bądź też podwojenia (lub potrojenia). Podwójne rzęsy występują, kiedy z jednego mieszka wyrastają dwa włosy. Prowadzi to do powstania na jednej powiece dwóch rzędów rzęs. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku (wyjątkowo rzadko obserwowanych) rzęs potrójnych.

Poznaj szczegóły zagęszczania włosów mikrowłóknami na stronie

Działanie mikrowłókien
Najlepsze blogi

zobacz więcej blogów   |   Napisz swój blog!

Strony, które mogą Ci pomóc:

Copyright by Leczymy-Łysienie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.